Friday, February 21, 2020

Elefántok - Elephants

Minden állatot imádok, szerintem ezt minden közelebbi és távolabbi ismerősöm tudja rólam. Az elefántok sosem szerepeltek kiemelt helyen a szívemben, leszámítva hogy a legmélyebbről jövő gyűlölettel tekintek minden elefánt- és orrszarvúvadászra. Ez egészen 2017 elejéig nem változott, amikoris egy Thaiföldi élményem alapjaiban rengette meg az állatokhoz való viszonyomat.
I really love all kinds of animals, and that's a fact what each of my friends and acquaintance knows. Elephants never had any special place in my heart, except that I have a really deep hatred towards elephant- and rhino-hunters. This hasn't changed till 2017, when I had a very close encounter with one of them, and this changed my attitude with animal attractions.



Thaiföldön nem állt szándékomban semmilyen elefántos show-ra, lovaglásra elmenni, de ha már ott voltam, kerestem a lehetőséget 'etikus' elefánt-élményre. Egy ismerősöm ajánlotta a szállásunkhoz közeli 'állatkertet', mondván, pár éve szintén ajánlotta valakinek, ő pedig minden nap oda járt a nyaralása alatt elefántot-gondozni. Ezen felbuzdulva meglátogattuk a házi 'állatkertet'. Bár ne tettük volna. Csak az állatkerti belépő árával járultunk hozzá az állat ily módon történő tartásához-kihasználásához, de az egyszem magányos, láncra vert, csonkolt ormányú nőstény látványa a mai napig kísért. Egyetlen dolgot tudtam tenni akkor és ott: addig simogattam és bújtam hozzá, amíg a könnyeimet vissza tudtam tartani (és amíg a következő látogatók meg nem érkeztek). Utána pedig hetekig leveleztem és próbáltam jelenteni parkoknak, a hatóságnak, bárkinek, hátha valamit sikerül elindítanom. Persze ma már tudom, hogy az állami szabályzás Thaiföldön ezzel kapcsolatban rettenetesen gyenge, hogy sok embernek ez az egyetlen megélhetési forrása, és hogy ezeknek az elefántoknak talán még mindig jobb így, minthogy a turista nem fizet a látványosságért, az állat pedig lassan, kínok között pusztul éhen.

I had no intention to visit any elephant show or ride attractions in Thailand, but I searched for some 'ethical' chance for an encounter with an elephant. A guy recommended a place, close to our bungalows, which didn't seem so bad according to him, so we visited it. I wish we hadn't. We only supported that place with the cheapest ticket's price, but the view of the chained, truncated, lonely female elephant is still haunting me. I did the only thing I could do: petting and hugging her till I was able to keep my tears (and other tourists came to replace us). And after that, e-mailing for weeks to report this poor creature's keeping conditions. Nowadays, I know more about how poor are Thai's laws about this problem, that thai people are earning their everyday living with them, and most of these creatures would die without human help, so probably still better for them living like this than dying slowly from starvation.



És hogy mi most a bejegyzésem apropója? Pár nappal ezelőtt filmpremierre látogattam, ami pont ezt az iparágat hivatott bemutatni.

Három független utazó döntött úgy, hogy filmet forgat Délkelet-Ázsia egyik legnagyobb turistacsalogató attrakciójáról: az elefánt-turizmusról. A készítők három parkba látogattak el, melyeken keresztül megismerhetjük a thaiok kapcsolatát az elefántokkal és ezzel az üzletággal: míg régen istenként tisztelték, 'haszonállatként' tartották (fakitermelés, mezőgazdaság), addig mára már nincs szükségük nyers erejükre, ellenben hatalmas potenciál van a turizmusban. Az elefántok betörése sajnos mindenhol ugyanolyan: fájdalommal megtörni a lelküket és az így elért rettegést fenntartani bennük azért, hogy végrehajtsák a feladatokat.
Szerencsére sok helyen már felismerték, hogy a turizmusban is kezdi átvenni az irányítást a tudatosság, ezért egyre több 'etikus' parkot nyitnak: rossz körülmények közül mentett elefántok korlátozások, fenyítések nélkül élhetnek. Sajnos elég nehéz megállapítani, hogy egy park etikus-e, vagy csak annak állítja be magát, de az interneten fellelhető látogatói vélemények sokat segíthetnek a döntésben. És még mielőtt arra a következtetésre jutnánk, hogy egyáltalán minek látogat az ember ilyen parkokat: sajnos ha nem tesszük, és nem támogatjuk őket a pénzünkkel, ezek az állatok éhen halnak emberi segítség nélkül, már nem visszavadíthatók, és nincs is hova. A lényeg, hogy az igazán jó elefánt-menedékeket igenis érdemes támogatni, és ilyen helyről érdemes életre-szóló élményt szerezni, és ennek hatására talán lassan megindulhatnak a változások az egész üzletágban. 

Ha tudatosan, állat- és környezetbarát módon szeretnénk utazni, kérek mindenkit, nézzen utána, mi az ára a cuki tigrises, oroszlános, delfines fotóknak, és bármilyen állatos programnak. Mi az ára a mi szórakoztatásunknak?
And why this post? Why now? A few days ago I was on a Documentary premiere about this topic. Three independent travelers decided to make a film about elephant-business in Thailand. They visited 3 parks to introduce the elephants' situation in Thailand and the difference between elephant shows and ethical elephant parks. In ancient times, thai people treated elephants as gods. Later, they used them in forestry and agriculture, and nowadays, as machines took their 'jobs', the only place left for them is tourism. For the last few decades, number of ethical parks is growing, where tortured, misused animals can live unchained, freely, and without abuse. Sometimes it is really hard to tell the difference between conventional elephant attractions and ethical parks, it is important to search on the internet, read comments and ratings. So why should we visit this park at all? Why cannot leave them alone? Because these animals cannot be let into the wild. We have to support these parks because they would die without human help, and there aren't enough forest to live in. 
So please, if you want to visit any kind of tourist attractions connected to animals, please, consider it read about it's background, ask, research, and visit it only if it's really ethical. Thank you!




Állatbarát turistáskodás


Képek forrása/Sources:


Navigátor
utazgatok.hu
u
http://stephanieschuttler.com/swimming-with-wild-dolphins/
https://www.dolphinproject.com/campaigns/captivity-industry/facts-about-captivity/
https://www.channelnewsasia.com/news/asia/thailand-elephant-training-breaking-abuse-cruelty-tourism-11867936